دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی و راهکارهای رفع آن

فهرست مطالب

ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین لواز آشپزخانه می‌باشد و در صورت خرابی، برای تعمیر ماشین لباسشویی خیلی سریع باید اقدام کرد، چراکه در غیر اینصورت مطمئنا بعد از مدتی با تلی از لباس‌ها روبرو خواهیم بود.
روزی را متصور شوید که لباس‌های کثیف را در ماشین لباسشویی جا داده‌اید و مخزن را نیز پر از مایع لباسشویی نموده‌اید، حالا دکمه پاور لباسشویی را می‌زنید، اما ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود. حتما در این زمان به دنبال دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی خواهید بود.

روشن نشدن ماشین لباسشویی دلایل فراوانی دارد و نسبت به پیچیدیگی موضوع، حتی ممکن است نیاز به حضور متخصص و تعمیرکار ماشین لباسشویی داشته باشید. در پی مواجه شدن با چنین مشکلی آرامش خود را حفظ کنید و تنها با مرکز تخصصی تعمیرات “تعمیرلاین” با شماره ۰۲۱-۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس بگیرید و یا درخواست تعمیر ماشین لباسشویی خود را ثبت کنید!
زیر ۱۵ دقیقه، یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی از شرکت ما مشخص می‌شود. بعد از تاییدتان، تعمیرکار در سریع‌ترین زمان در محل شما حاضر خواهد بود.

در نوشته زیر نیز “تعمیرلاین” به بررسی دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی و راهکارهای رفع آن پرداخته است.

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی و راهکارهای رفع آن

دلایل عمده روشن نشدن ماشین لباسشویی

۱٫ قطع برق دستگاه

ساده‌ترین و اما اولین دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی شما ممکن است فقدان برق ماشین لباسشویی باشد که خود از چند ناحیه نشئت می‌گیرد.

 • پریز برق:

زمانی که ماشین لباسشویی شما روشن نشد، در ابتدا بهتر است از سالم بودن پریز برق اطمینان حاصل نمایید.
این کار بسیار ساده بوده و فقط نیازمند یک فاز متر می باشد.

 • دو شاخه برق ماشین لباسشویی

گاهی پیش می‌آید بر اثر کشش سیم دستگاه، دوشاخ از پریز تقریبا جدا می‌شود. پس دو شاخه را حتما بررسی نمایید.

 • سیم برق متصل به دوشاخه

جدا از دو مورد سطحی فوق، ممکن است دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی از سیم انتقال برق باشد. بر اثر مواردی نظیر نوسانات برق ممکن است که سیم اتصال دچار نقص و سوختگی شود و به همین علت ماشین لباسشویی شما روشن نشود، بر همین اساس سومین محلی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، سیم رابط است.

برای اینکه سیم برق لباسشویی را تعویض و یا تعمیر کنید، نیاز به یک مولتی متر دارید. البته اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید، بهتر است که برای حل این مشکل از یک فرد آشنا به دانش فنی الکترونیک و یا تعمیرکار لباسشویی کمک بگیرید.

۲٫ نقص در قطعات داخلی لباسشویی

_ برد ماشین لباسشویی

دلیل دیگری که ممکن است سبب روشن نشدن ماشین لباسشویی شود، خراب بودن برد دستگاه است. بُرد، حکم مغز ماشین لباسشویی را دارد و با استفاده از برق ورودی تمامی فرامین جهت کار قسمت‌های مختلف ماشین لباسشویی نظیر پمپ تخلیه، موتور، شیر ورود آب و… را ارسال می‌کند.

زمانی که برد مشکل داشته باشد، ممکن است خود را به صورت روشن نشدن ماشین لباسشویی نشان دهند. بررسی این موضوع و پیدا کردن مشکل برد، نیازمند دانش تخصصی بالاست و فرد حتما باید تجربه کار با این گونه وسایل را داشته باشد.

_ فیوز

فیوزها یکی از قطعات بُرد ماشین لباسشویی است، اما شناسایی مشکل در این بخش آسان‌تر است، ضمن اینکه به دلیل مشکلات فراوان در فیوز ماشین، تصمیم گرفتیم، فیوز را به عنوان عاملی مجزا در روشن نشدن ماشین لباسشویی، بررسی نماییم.
عموما تشخیص سوختیگی فیوز کار مشکلی نیست، اما اگر این مورد برای شما ممکن است باید از دستگاه مولتی متر استفاده نمایید.

نشانه معیوب بودن فیوز شما می‌تواند خاموش بودن صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی باشد. بنابراین در زمان مواجه با این مورد، حتما فیوز دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. عوض کردن فیوز امری آسان است و نیاز به تخصص خاصی نیست. چناچه تشخیص دادید که فیوز دچار اشمال شده، اقدام به خرید فیوز سالم و نو نکرده و فیوز را تعویض نمایید.

_ معیوب بودن موتور ماشین لباسشویی

علت دیگر روشن نشدن ماشین لباسشویی، می‌تواند وجود مشکل در موتور باشد. موتور به عنوان نیرو محرکه‌ی ماشین لباس شویی، نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و دیگ ماشین لباسشویی را به حرکت در می‌آورد.

زمانی که موتور دستگاه معیوب باشد، فرمان استارت یا شروعی که از برد الکترونیکی به موتور داده می‌شود، توسط موتور اجرا نمی‌گردد. برای بررسی مشکل باید تعمیرکار مجرب این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

توجه داشته باشید چناچه شما مهارت کافی در این زمینه تعمیر موتور لباسشویی ندارید، بهتر است که از متخصصین و تعمیرکاران دعوت به عمل آورید. “تعمیرلاین” به عنوان مرکز معتبر تعمیرات می‌تواند حلقه رابط شما و تعمیرکاران مجرب باشد. کافیست با شماره ۰۲۱-۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس بگیرید و یا درخواست تعمیر ماشین لباسشویی خود را ثبت کنید.!
زیر ۱۵ دقیقه، یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی از شرکت ما مشخص می‌شود. بعد از تاییدتان، تعمیرکار در سریع‌ترین زمان در محل شما حاضر خواهد بود.

_ پنل کنترل

علت دیگر روشن نشدن ماشین لباسشویی، می‌تواند خراب بودن پنل کنترل می باشد. پنل کنترل خود دارای کلیدها و پیچ‌های بسیاری است که ایراد در هرکدام ممکن است سبب بروز نوعی خطا در فرایند کار ماشین لباسشویی شود.

تمامی برنامه‌های شستشو از این پنل به برد منتقل می‌شود. زمانی که این پنل کار نکند، هیچ فرمانی به برد ارسال نمی‌شود و در نتیجه ماشین لباسشویی هم شروع به فعالیت نکرده و روشن نمی‌شود.
برای بررسی این موضوع به یک تعمیرکار ماهر نیاز خواهید داشت. کافیست درخواست تعمیر ماشین لباسشویی خود را ثبت کنید!
زیر ۱۵ دقیقه، یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی از شرکت ما مشخص می‌شود. بعد از تاییدتان، تعمیرکار در سریع‌ترین زمان در محل شما حاضر خواهد بود.

_ معیوب بودن میکرو سوئیچ درب

در درب ماشین لباسشویی میکرو سوئیچی قرار دارد که وظیفه آن جلوگیری از روشن شدن ماشین لباسشویی در هنگام باز بودن درب دستگاه است. اگر این قطعه دچار مشکل شود و فرمان بسته بودن درب را به برد ماشین لباسشویی ارسال نکند، ماشین لباسشویی شما روشن نخواهد شد.

بررسی معیوب بودن میکروسوئیچ

برای بررسی معیوب بودن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی می‌توانید به روش زیر عمل نمایید:

به یک پیچ گوشتی دارید. برای انجام این کار ماشین را در حالت چرخش قرار دهید. سپس پیچ گوشتی را به صورت کامل در داخل محرک میکروسوئیچ قرار دهید، چناچه ماشین لباسشویی شروع به چرخش کرد و زمانی که درب را بستید، اگر ماشین لباسشویی شروع به کار نکرد، نشان دهنده معیوب بودن میکروسوئیچ است.

نحوه تعویض میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

اگر یقین دارید که دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی از معیوب بودن میکرو سوئیچ است، می‌توانید به روش زیر آن را تعویض نمایید. برای تعویض میکروسوئیچ نیاز است تا چند ابزار داشته باشید، این ابزار عبارتند از:

پیچ گوشی دو سو و چهار سو، کاردک، آچار ۵/۱۶ اینچی و انبردست.

پس از تهیه ابزار بالا، به ترتیب زیر عمل می‌کنیم:

 1. ⦁ دو شاخه ماشین لباسشویی را از پریز برق جدا نمایید.
 2. ⦁ شیر آب را ببندید.
 3. ⦁ درب ماشین لباسشویی را باز نمایید.
 4. ⦁ پیچ‌های بالا و پایین میکرو سوئیچ را باز کنید.
 5. ⦁ دو پیچ کناری درب را باز نمایید.
 6. ⦁ به وسیله یک پیچ گوشتی، اهرمی درست نموده و میکروسوئیچ را خارج نمایید.
 7. ⦁ حال میکرو سوئیچ را از سیم اتصال در قسمت سوکت جدا نمایید.
 8. ⦁ میکروسوئیچ جدید را نصب نمایید.
 9. ⦁ میکروسوئیچ را در جای خود قرار دهید.
 10. ⦁ پیچ‌ها را ببنید.

توجه فرمایید علی رغم ذکر روش تعویض میکروسوئیچ در اینجا، چناچه شما مهارت کافی در این زمینه ندارید، بهتر است از انجام این عمل خودداری نمایید و کار تعویض میکروسوئیچ

را به فردی ماهر بسپارید. گروه تعمیرلاین می‌تواند طیف گسترده‌ای از متخصصان و تعمیرکاران لباسشویی را به شما معرفی نماید. کافیست با شماره ۰۲۱-۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید.

۳٫ سایر دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی

_ گرم شدن بیش از حد ماشین لباسشویی

مورد نادر دیگری که در روشن نشدن ماشین های لباس شویی نقش دارد، داغ کردن موتور است. گاهی در زمان استفاده پی در پی از ماشین لباسشویی، دمای موتور به بیش از حد مجاز می‌رسد.

در یک واکنش دفاعی ماشین لباس شویی تا رسیدن به دمای ایده آل روشن نمی‌شود. اگر ماشین لباسشویی شما پس از چندبار شستشو خاموش شده است، بهتر است چند ساعتی کار را متوقف نموده و اجازه دهید تا ماشین لباسشویی شما خنک شود و سپس ادامه شست و شو را انجام دهید.

_ عدم توازن لباس‌ها

مورد نادر دیگر که ممکن است موجب کار نکردن و روشن نشدن ماشین لباسشویی شود، عدم توازن البسه داخلی لباسشویی است. این مورد وابسته به سنسوری است که در همه ماشین‌های لباسشویی وجود ندارد و به طور کلی متداول نیست. چناچه شک دارید که ماشین لباسشویی شما این سنسور را دارد به دفترچه راهنمای آن مراجعه نمایید.
اگر این سنسور وجود داشت، برای رفع مشکل می‌توانید البسه کثیف خود را از ماشین لباسشویی خارج کرده و مجدد و این بار با دقت بیشتری لباس‌ها را در مخزن ماشین جای دهید. احتمالا اینبار ماشین لباسشویی روشن خواهد شد.

بطور خلاصه…

در این نوشته به بررسی علل مختلف روشن نشدن ماشین لباسشویی پرداخته و راهکارهای حل این مشکل نیز بررسی شد. بدیهی است که تمامی این دلایل در برندهای متفاوت بازار جواب نخواهد داد و در این موارد باید حتما از تعمیرکاران مجرب لباسشویی کمک بگیرید. در همین راستا تیم تعمیرلاین آماده خدمات رسانی به تمام افرادیست که نیاز به تعمیرکاری مجرب و قابل اطمینان دارند.

کافیست با شماره ۰۲۱-۸۷۷۰۰۷۷۰ تماس بگیرید و یا درخواست تعمیر ماشین لباسشویی خود را ثبت کنید.!
زیر ۱۵ دقیقه، یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی از شرکت ما مشخص می‌شود. بعد از تاییدتان، تعمیرکار در سریع‌ترین زمان در محل شما حاضر خواهد بود.